Химия формулалар – Химиялық формулалар — Коммунальное государственное учреждение «Ушаковская средняя школа» акимата Егиндыкольского района

Содержание

Химиялық формулалар бойынша есептеулер

Күні: ______________________ ________________________

«____»____________________201 ж

Пән: химия

Сынып 10 а,ә

Химиялық формула бойынша есептеулер

Сабақтың тақырыбы: Химиялық формула бойынша есептеулер.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Заттың сандық және сапалық құрамын білдіретін химиялық формула жайлы білімді қалыптастыру. Дамытушылық: Заттың Мr, күрделі зат құрамындағы элементтің массалық үлесін табуды есептер шығара отырып үйрету және логикалық ойларын дамыту. Тәрбиелік: Өз еркімен жұмыс жасауға, ойын жеткізе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: есептер шығару.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық

ІІ. Сабақты үй жұмысын тексеруден бастау.

  1. Төменде берілген заттарда элемент жайлы айтыла ма: а)оттек демалу үшін қажет; ә)оттек судың құрамына кіреді;

  2. Оттек, натрий, күкірт, сутек, калий, көміртек элементтерінің таңбаларын жазып, оны оқып беріңдер.

  3. Таблицаны толтыру:

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

 

ІІІ. Жаңа сабақ Оқушыларға белгілі заттардың химиялық формуласын және сол арқылы салыстырмалы молекулалық массасын, күрделі заттағы әр элементтің массалық үлесін табуға есептер шығарып үйрету.

Өзірше химиялық формулаларды пайдаланып, үш түрлі тәсілмен есептеулер жүргізуді үйренейік.

 

1. Заттың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу.

Мr(H2O) = 2Ar(H) + 1Ar(O)= 2•1+16=18

 

2. Күрделі зат құрамындағы элементтердің массалық қатынастарын есептеу.

1-есеп: Алюминий гидроксидіндегі А1(ОН)3 алюминий, оттек және сутек атомдары массаларының қатынасын есептеңдер.Шешуі: Әр элементтің атом санын оның салыстырмалы атомдық массасына көбейтіп алюминий, от- тек, сутек массаларының қатынастарын тауып, сосын қысқартамыз:

m(А1) ׃ m(О) : m(Н) = Ar(А1) : 3Аг(O) : 3Ar(Н) = 27 : 48 : 3 = 9׃16:1 =15

 

Жауабы: Алюминий гидроксидінің қүрамындағы алюминий, оттек, сутек атомдары массаларының қатынасы: m(AI) : m (H) : m(O) = 9 : 16 : 1.

 

3. Күрделі зат құрамындағы элементтердің массалық үлестерін есептеу

2-есеп: Алюминий гидроксиді А1(ОН)3 құрамындағы элементтердің массалық үлестерін есептеңдер. Есепті екі тәсілмен шығаруға болады:

1) массалық үлестің дайын формуласын пайдалану;

2) пропорция арқылы.

2) Оттектің массалық үлесін у деп пропорция қүрамыз:

78 — 100 %,

3 •16 – у

 

 

 

 

3) Сутектің массалық үлесін z десек: 78 — 100 %,

3 • 1- z

 

Жауабы. ω(АІ) = 34,6%, ω(0) = 61,5%, ω(Н) = 3,9%.

 

4.Заттың құрамына кіретін элементтердің белгілі массалық үлестері бойынша

олардың химиялық формулаларын қорытып шығару.

3-есеп. Ас содасының құрамына 27,38% натрий, 1,19% сутек, 14,29% көміртек, 57,14% оттек кіреді. Тұрмыста қолданылатын осы химиялық қосылыстың формуласын табыңдар.

 

Б-ні: Шешуі:

W(Na) ═27,38% х:у:z:u═ W(Na) : W(Н) : W(С) : W(О) ═ 27,38:1,19:14,29:57,14

W(Н)═1,19% Ar(Na) Ar(Н) Ar(С) Ar(О) 23 1 12 16

W(С)═14,29%

W(О)═57,14% 1,23:1,19:1,11:3,57═1:1:1:3

 

Т/к NaхНуСzOu — ? Жауабы: Ас содасының формуласы NaНСО3

 

Жаңа материалды бекіту мақсатында жаттығулар мен есептер жинағы бойынша есептер беріліп шығарылады.

 

Үйге тапсырма беру: § 10.

Бағалау.

infourok.ru

Химиялық формула — Уикипедия

Уикипедия — ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет

Химиялық формула — химиялық жеке заттар молекуласының құрамын химиялық таңба және сан арқылы белгілеу. Химиялық формула молекуланың сапалық және салмақ құрамын көрсетеді. Мысалы, жай зат күйіндегі оттек молекуласының химиялық формуласы — О2, күрделі зат аммиактың химиялық формуласы — NH3. Бұл химиялық формулада оттек молекуласында екі атом оттек, яғни оның 32 салмақ бөлігі бар екендігін, ал екіншісінің бір молекуласының құрамында бір атом азот және үш атом сутек, яғни олардың өзара қатынасы 14:3, жалпы салмағы 17 салмақ бөлігі екендігін көрсетеді. Химиялық формула бойынша химиялық қосылыстар құрамындағы элементтердің пайыздық мөлшерін есептеуге болады, керісінше, химиялық қосылыстар құрамындағы элементтердің пайыздық мөлшері белгілі болса, олардың формулаларын табуға болады. Cr

2O3-тегі (хром тотығы) элементтердің пайыздық мөлшерін есептегенде, оның молекулалық салмағы 252+316=152. Хромның %-дық мөлшері 252:152=68,4%. Оттектің %-дық мөлш.: 316:152=31,6%. Хром тотығының пайыздық құрамы бойынша оның химиялық формуласы табылады. Ол үшін қосылыс құрамындағы элементтердің берілген салмақ қатынасын грамм-атом қатынасына айналдырады. 68,4 г хром 68,4:52=1,32 г-атом, 31,6 г оттек 31,6:16=1,98 г-атом болады. Кез келген молекуладағы атомдар қатынасы бүтін сан болуы керек. Мысалы, 1,32:1,98 қатынасын ең кіші бүтін сан қатынасына келтірсек 2:3 болады, бұған сай хром тотығының формуласы Cr2O3. Молекула құрамындағы атомдар қатынасы ең кіші бүтін санмен берілген формуланы қарапайым немесе эмпирикалық формула деп атайды. Молекула құрамында әрбір элементтен неше атом бар екенін дәл көрсететін формуланы нақты немесе молекулалық формула деп атайды. Химиялық қосылыстың нақты формуласын табу үшін, оның салмақ құрамын білумен қатар тәжірибе арқылы анықталған молекулалық салмағын да білу қажет. Сондай-ақ химиялық формуланы валенттілік бойынша да құрастыруға болады.

Сілтемелер[өңдеу]

«Қазақ Энциклопедиясы», 9 том

kk.wikipedia.org

Химиялық формулалар бойынша есептеулер

Сабақтың тақырыбы: Химиялық формулалар бойынша есептеулер
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың «валенттілік» ұғымын тексеру және химиялық формула арқылы элементті қосылыстардың валенттілігін және валенттілік бойынша формула құру біліктігін, химиялық формула бойынша есептер шығаруға қалыптастыру.
Дамытушылық: Элементтердің таңбаларын, валенттілікті қолданып, химиялық формула жазу және есептер шығару дағдысын дамыту, логикалық есептер шығаруға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды өзгені тыңдап, өз ойын еркін айтуға, өзара көмегін қалыптастыра отырып өз біліміне ғана емес, өзге оқушының да біліміне жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру, өзін — өзі басқаруға тәрбиелеу.
Түрі: саяхат сабақ
Әдісі: деңгейлік тапсырмалар,
Типі: бекіту сабағы
Пәнаралық байланысы: биология, медицина.
Көрнекілігі: слайдтар жинағы, периодтық кесте, дидактикалық үлестірмелер, жетондар.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру, топқа бөлу, саяхат сабақтың жоспарымен таныстыру.
ІІ. Саяхаттың барысы:
І. Саяхатқа шығуға дайындық (оқушыларға саяхатқа шығу үшін бойынша әр қатарға 10 сұрақ беріледі).

1 топқа:
1. Химия пәні нені зерттейді? (заттардың қасиеттерін, басқа заттарға айналып түрленуін қарастырады.)
2. Заттар дегеніміз не? (заттар — денелерді құраушылар.)
3. Физикалық құбылыс дегеніміз не? (дене ретіндегі агрегаттық күйі ғана өзгеріске ұшырап, зат ретіндегі табиғаты өзгеріссіз қалады)

4. Химиялық реакция дегеніміз не? (бастапқы алынған заттың құрамы өзгеріп, жаңа заттар түзілуі.)
5. Молекула дегеніміз не? (молекула — заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі)
6. Күрделі заттар дегеніміз не? (екі немесе одан да көп атом түрлері болатын заттар күрделі заттар деп аталады).
7. Химиялық қосылыс дегеніміз не? (жай және күрделі заттар — химиялық қосылыс деп аталады).

2 — топқа:
1. Химияның басты міндеттері? (заттардың қасиетін зерттеу, адам игіліне жұмсау, ауыл шаруашылығында, өнеркәсіптерде қолдану мүмкіндігін анықтау).
2. Құрамына кіретін заттардың бөлшектері микроскоп арқылы да көрінбейтін қоспа қалай аталады? (Біртекті)
3. Заттардың агрегаттық күйлері? (Сұйық, газ, қатты)
4. Қоспалар дегеніміз не? (қоспа екі немесе одан да көп заттардан тұрады).
5. Химиялық реакцияның белгілері? (тұнбаның түзілуі, еруі, газдың бөлінуі, жарық, жылу бөлінуі, иістің шығуы, түсінің өзгеруі).

6. Жай заттар дегеніміз не? (Заттың құрамына бір ғана атом түрі кіреді).
7. Химиялық элемент дегеніміз не? (заттың құрам бөлігі, жекелеген атомның бір түрі).

3 топқа:
1. Химиялық формула нені көрсетеді? (заттардың құрамын).
2. Валенттілік дегеніміз не? (химиялық элемент атомының басқа химиялық элемент атомдарының белгілі бір санын өзіне қосып алу қабілеті).
3. Салыстырмалы молекулалық масса? ( берілген зат молекуласының массасы көміртек атомы массасының 1/12 бөлігінен неше есе ауыр екенін білдіреді).
4. Салыстырмалы атомдық масса? (берілген элементтің массасы, көміртек атомы массасының 1/12 бөлігінен неше есе ауыр екенін көрсететін сан).
5. Оттегінің салыстырмалы атомдық массасы? 16
6. Химиялық формула дегеніміз не? (заттың құрамын химиялық элемент таңбалары және индекстері көмегімен шартты түрде бейнелеу).
7. Химиялық формуладағы индекс нені көрсетеді? (заттың құрамындағы элементтердің атом санын көрсетеді).

ІІ. «Менделевий» жазығы
І кезең «Бой сергіту» сұрақтары (3 топқа 2 сұрақтан беріліп оларды талдауға уақыт бөлінеді. Әр топтан бір өкіл жауап береді, ал бәсекелес топ дұрыстығын үлгі бойынша қадағалап отырады. Сұрақтарға ең дұрыс жауап берген топ ұтады.).

1. Бұл элементтің ең көп концентрациясы көздің қарашығында жинақталған. Рет саны 56, валенттілігі ІІ. Осы элементтің атын, таңбасын, салыстырмалы атомдық массасын, валенттігін ата. (барий — Ва, 137, 33).

2. Солтүстік орхидеясы осы элементке бай топырақта өседі. Салыстырмалы атомдық массасы 40 — қа тең. Элементтің атын, таңбасын, рет санын, валенттігін көрсет. (кальций — Са, 20 — ІІ).

3. Бұл элемент жетіспеген жағдайда өсімдіктің бойы өспейді, жемісінің жетілуі тежеледі. Рет саны 15 тең. Элементтің атын, таңбасын, салыстырмалы атомдық массасын, валенттігін көрсет. (фосфор — Р — пэ — 15 — ІІІ, V ).

4. Райхан гүлінің қызғылт гүл күлтешесі бұл элемент көп болған жағдайда көкке, тіпті қара түске боялуы мүмкін. Салыстырмалы атомдық массасы 63, 5 — ке тең. Элементтің атын, рет санын, таңбасын, валенттігін көрсет. (мыс — Cu — купрум — 29 — I, II)

5. Бұл элемент тілдің сілекей безінде жинақталған. Салыстырмалы атомдық массасы 119 — ға тең. Элементтің атын, таңбасын, рет санын, валенттігін көрсет. (қалайы — Pb — 50 — II, IV)

6. Ағзадағы қанға қызыл түс береді, гемоглобиннің құрамына кіреді. Рет санын 26 — ға тең. Элементтің атын, таңбасын, салыстырмалы атомдық массасы, валенттігін көрсет. (темір — Fe — 56 — ІІ, ІІІ)

ІІІ. «Формулалар». Деңгейлік тапсырмалар.

А деңгейі: 1 баллдық.
1) Валенттіліктеріне байланысты әр қатардағы бір «артық» элементті көрсетіңдер:
K, Na, Mg, H, Li
Ca, O, Ba, Al, Zn
Cu, O, C, Fe, P
2) Қателерді түзе:
Mg2S2 __ Mg2S —— Na2S ____———— NaO _Na2O _
AlO3 __ Al2O3_ ——— Ph3 __ Ph4__—— Fe2O __ Fe2O3

3) Химиялық формулаларды жаз:
Азоттың екі атомынан тұратын оның бір молекуласы __N2_______
Мыстың бір атомы мен оттектің бір атомынан тұратын мыс оксидінің екі молекуласы ___2CuO___________________
Алюминийдің екі атомы мен оттектің үш атомынан тұратын алюминий оксидінің молекулалық формуласы__ Al2O3________

2 балдық:
1) Күрделі зат Mn2O7 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. Ж: Mn — 49, 5%, О — 50, 4%.
2) «Калий — марганец — о — төрт» — қосылысының формуласын жазып, салыстырмалы молекулалық массасын тап. Ж: 158
3) Күкірт қышқылының формуласына h3SO4 сай элементтердің массалық қатынастарын есептеп шығарыңдар. Ж: 1: 16: 32

3 балдық: Химиялық қосылыстардың формуласын анықтау:
1. Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% — стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% күкірт болса, молекулалық формуласы қандай? Ж: 1: 4: 1

2. Сізді құмырсқа шаққанда шаққан жеріңіз құмырсқадан бөлінетін қышқылдың әсерінен ашиды. Ол қышқылдың құрамында: 26, 09% — көміртегі, 4, 35% — сутегі, 96, 50% — оттегі бар болса, қышқылдың формуласы қандай?
1: 2: 3
3. «Барий ботқасы» деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% барий, 13, 73% — күкірт, 27, 47% — оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай? Ж: 1: 1: 4

ІV. «Шыңды бағындыр».
Мәтін — 1.
Ас тұзы NaCl адам және жануар ағзасындағы негізгі құрам бөлігі. Ересек адамның денесінде 200г. NaCl тұз болады, оның 45г қанда ериді. Тұз ағза мен ұлпаны құрайтын жасуша қызметін қалыптандырады. Адам тәулігіне 5 — 6 грамдай ас тұзын пайдаланса, жеткілікті. Тұз жетіспесе немесе күнделікті мөлшерден артып кетсе ағзаға зиянын тигізеді. артериалдық қысымның көтерілуіне әкеледі.
№1. Тұздың салыстырмалы молекулалық массасын есепте. Ж: 58, 5
№2. Тұздың қандағы массалық үлесін есепте. Ж: 22, 5%
№3. 5г NaCl тұзбен бірге ағзаға түскендегі натрийдің массасын есепте.
Ж: 1, 9г
Мәтін — 2.
Су дене температурасын тұрақтандырады, азық, қалдық, оттегіні тасымалдайды, бүйрек және бауырдағы қалдықтарды (шлак) тазалайды.
Денеде болатын күніне 2 — 4 литр су шығынының орнын қайта толтырып отыру қажет. Адам ағзасында орташа есеппен алғанда 15 — 20% – нәруыз, 0, 6% – көмірсу, 19% – май, 5, 8% – минералды тұз және 60% су болатыны есептелген.
Қанның 83 пайызы, бұлшық еттердің 75 пайызы, мидың 74 пайызы, сүйектердің 22 пайызы судан тұрады. Денеде 20 пайыз су жетіспеушілігінің болуы өте қауіпті және ол өлімге дейін жетелейді.
№1. Судың салыстырмалы молекулалық массасын есепте. Ж: 18
№2. Құрамындағы элементтердің массалық үлестерін есепте. Ж: 11, 1%, 88, 8%
№3.. Ересек адамның 70кг салмағында 60% су болса, судың массасы қандай болады? Ж: 42л

V. Қорытынды.
1. Бағалау.
2. Бүгінгі сабақта не білдіңдер?
3. Не қиын болды?
4. Не қызық болды?
VІ. Үй жағалауы. Үй тапсырмасы.

infourok.ru

7-сынып химия Валенттлік. Химиялық формулалар қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім:

7.3 С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула.

Күні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың

Тақырыбы

Валенттлік. Химиялық формулалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 7.1.2.11 –элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстағы атомдық қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс жаза білу .

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушы: Элементтердің атауларын және химиялық қосылыстардың формулаларын жазады.

Басым бөлігі: Қосылыстардың атомдық қатыныстарын түсінеді .

Индекстер бойынша формулаларды оқи алады.

Кейбірі:Бинарлы химиялық қосылыстарды ИЮПАК номенклатурасы бойынша оқып жіктейді . Кеңістіктегі моделін құрайды.

Бағалау критерийі

1.Элементтердің атаулары мен олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолданады.

2. Бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын анықтайды.

.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Валенттілік,химилық формулалар туралы мағлұматтарды түсінеді,біледі, талдайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Химиялық формула, коэфиц иенттер, индекстер,валенттілік, бинарлы қосылыстар, массалық қатыныстар т.с.с.

Сыныптағы диалог: 1.Молекула құрамы екі элемент атомынан тұратын қосылыстар қалай аталады? Элемент қосылыстарында айнымалы валенттілік көрсетсе, оның атауында элементтің валенттілігі ………… жақшаның ішінде көрсетіледі.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, үздіксіз білім алу.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану,биология,тарих

Алдыңғы білім

5.3. 2.5-заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

(3 мин)

3 минут

Психологиялық ахуал орнату «Көрші-көрші»ойыны. 7сынып оқушыларына 25 элементтің таңбаларын карточкаға жазып әкелу тапсырылады .,.Бағыттаушы I-үйде тұратын элементтер бір қатарға жылдам тұрсын дейді.1-валентті элементтер жазылған карточкасы бар оқушылар алдыңғы қатарға шығады, 2-үйде тұратын II-валентті элементтер, 3-үйде тұратын III-валентті элементтер т.б.

Топқа бөлу:Химиялық элементтердің валенттіліктері бойынша шағын топтарға біріктіреді.

Миға шабуыл

Химиялық формулалардағы таңбалар, индекстер және коэфициенттер:

І. Таңбалар

11.Индекстер

111.Коэфициенттер

Жаңа сабақты түсіндіру

Заттардың химиялық формуласын жазу үшін оның құрамына кіретін элемент атомдарының санын, олардың өзара қатынасын білу керек. Мәселен,судың формуласы H 2 O сутектің екі атомы оттектің бір атомымен қосылатындығын көрсетсе, ал көмірқышқыл газының формуласы СО2 онда көміртектің бір атомына оттектің екі атомы сай келетіндігін байқатады.

Сутек элементі басқа элементтермен мынадай қосылыстар түзеді :

Формуласы НСl h3O Nh4 Ch5

Атауы хлорсутек су аммиак метан

1:1 2:1, 3: 1 , 4: 1

Сутектің бір атомы басқа элементтің бір атомынан артық қоса алмайды.Сондықтан валенттіктің өлшемі ретінде сутектің валенттігі алынған, ол 1-ге тең.

Түрлі түсті қағаз қиындылары.

Химиялық элементтердің формулалары.

ХЭПЖ кестесі

Флипчарт

Үлестірме қағаздар

Сабақтың ортасы

15-минут

Тапсырма 1

Тапсырма 2

20минут

Тапсырма 4

Сабақтың

соңы

2-минут

ІІІ. «Топтық» жұмыс

« Ойлан, жұптас, бөліс » әдісін қолдану.

1топ Химиялық элементтер деген не? Оған қандай белгілер тән?

Химиялық элементті зат ретінде қарастыратын болсақ; олар қалай жетіледі? Мысалы: «Адам оттекпен дем алады дейтін болсақ» құрамында қандай элемент туралы айтылған, жай зат па әлде химиялық элемент па?

2топ: Химиялық формула дегеніміз не? Тақтадағы химиялық формулалар қалай оқылады?

CO 2, Cu, Fe, H, S, Al, Mg, Fe2 O3, CH4,

3топ: Валенттілік дегеніміз не? Валенттіліктің өзі неше түрге бөлінеді? Берілген химиялық формулалардың үстіне валенттілігін жаз? Валенттіліктері бойынша мына химиялық элементтерден формулалар құрастыр: I II IV III

II III II III I II II

NaO, CO, PH, HS, AlO, Mg Cl, MnO, CuO, AlS, FeO

Кальций

+

Көміртек

1,56 : 3,12

СаС2 (мысал)

Калий + Хлор

1,34 : 1,34

Марганец

+

Оттек

1,15 : 2,3

Натрий

+

Фосфор

3 : 1

Темір + Оттек

1,25 : 1,875

Дескриптор
Элемент-тердің таңбалары

Валентті-ліктері

Ең кіші ортақ еселігі

Индексте-рі

Формула-сы

P

O

V

II

10

10:5=2

10:2=5

P2 O5

Fe

O

III

II

6

6:3=2

6:2=3

Fe2 O3

MgO

II

2

2:2=1

Mg O


Дескриптор
Қосылыс-тың формула-сы

Қосылыс-тағы элемент-тің валентті-лігі

Валентті-лігі белгілі элемент-тің валентті-лік бірлігі

Валентті-лігі белгісіз элемент атомдары-ның саны

Валентті-лігі

AlCl3

Cl

1 *3=3

1

III(3:1=3)

PCl5

Cl

1*5=5

1

V(5:1=5)

SiO2

O

2*2=4

1

IV(4:1=4)

Дескриптор

Барлық оқушыларға кері байланыс парақшасы таратылады. Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, осы сабақтан алған әсерлерін білдіреді.

Кері байланыс

  1. Топпен жұмыс істеген ұнадыма?

  1. Ия

  2. Жоқ

  3. Білмеймін

  1. Сабақта не қызықты болды?

  2. Бүгінгі алған білімінді қайда қолданасың?

АКТ

Муляждар

Суреттер

кесте

Валенттілік кестесі

Нұсқау беру және айту

Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық

және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Сыныптағы оқушыларға берілген тапсырмаларды орындау кезінде: Топтық,жұптық жұмыстар арқылы қолдау мен көмек көрсетіліп отырады.Барлық оқушылар химиялық элементтерді жазып атай алады.Топта қалып отырған оқушы болса топтағы басқа оқушымен жұптасып орындауға тапсырма беремін.Қабілетті оқушыларға алдын-ала дайындалған тапсырмалар беріледі ..Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты көмек қажет болғанда ойлау дағдысын қалыптастыру үшін деңгейлік есептер беремін. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігіне көз жеткізуге тырысамын.Сабақтағы диалог кезінде сөзбен қолдау көрсетемін және сыни тұрғыда ойлай алуға ынталандырып отырамын. Жазу дағдысы төмен оқушыларға химиялық қосылыстарды ажыратып сипаттап жазуға мүмкіншілік беремін..Кейбір оқушылар жұмысты орындап,дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табуда бір-біріне қолдау көрсетеді.

*Оқушылардың сабақ барысында кестедегі тапсырманы қалай орындай алатындығын бақылау арқылы бағалау жүреді.

Химиялық формулаларды анықтап, жазып немесе атауды сәйкес кестеге толтырудағы қабілеттерін шыңдауда салыстырмалы түрде қалыптастырушы бағалауға дағдыланады. Оқудың күтілетін нәтижелері оқушыларға түсінікті әрі анық болу керек , сол арқылы оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін анықтап,нені жақсарту керектігін белгілей алады.

Сергіту сәттері

Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату.

ҚТЕ- сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

infourok.ru

химия формулалар | Результаты Поиска Q.ent-2014.kz

5 422 химия формулалар

ҰБТ-2018: Ерекше шпаргалка жасаған түлек министрліктің …

23 Мау 2018 … Бірақ жақынырақ қараған уақытта қағазда судың құрамы мен өндірушінің мекенжайы емес, химия бойынша формулалар жазылғаны …

  sputniknews.kz

Тригонометриялық формулалар — Форум «Казахстан и …

Негізгі формулалар … Аргументтерді қосу мен азайту формулалары … Функциялардың қосындысы мен айырымы формулалары.

  testent.ru

Органическая химия — Википедия

Органи́ческая хи́мия — раздел химии, изучающий соединения углерода, их структуру, свойства и методы синтеза. Органическими называют …

  ru.wikipedia.org
Изображения по запросу химия формулалар

Химиялық валенттілік — YouTube

23 сен 2014 … химия— Created using PowToon — Free sign up at http://www.powtoon.com/ . Make your own animated videos and animated presentations for …

  www.youtube.com

8 1 формула табу — YouTube

7 апр 2014 … Химия – Просто 143,513 views · 6:12 … Химия – Просто 405,104 views · 17:33 … Дачные эксперименты учителя химии 10,245 views · 6:57.

  www.youtube.com

Химиядан қазақ тiлiнде шпаргалка. | Химия | Шпаргалки

23 Қаң 2010 … 1 Химиялық құбылыс сүттің ашуы 2 Таза зат оттегі 3 Күрделі зат күкіртсутек 4 Ең үлкен атомдық массасы бар элемент көміртегі

  testent.ru

Формула любви — Химия

Формула любви — Создатели недешевого парфюма и глянцевые журналы наперебой убеждают в существовании и несомненной эффективности этих  …

  chrdk.ru

Химия

Периодическая система химических элементов. Периодический закон Д.И. Менделеева. Химическая связь и строение вещества. Закономерности …

  itest.kz

Cкачать Химия 4.2 (Windows)

Химия — программа предназначена для вывода формулы органического вещества по массам или объемам продуктов его сгорания. Также она может  …

  www.softportal.com

Нонанол — Википедия

Нонанол — органическое вещество, относится к классу жирных спиртов. Содержится в … М. : Химия, 1994. — 256 с. — 2 000 экз. — ISBN 5-7245-0967- 9.

  ru.wikipedia.org

формула массы вещества

Химия, Биология, подготовка к ГИА и ЕГЭ. Оставьте ваш e-mail и мы ответим вам. закрыть x.

  distant-lessons.ru

Химия Формулалар

химия— Created using PowToon — Free sign up at www.powtoon.com/ . Make your own animated videos and animated presentations for free. PowToon is … Liittyvät haut химия формулалар.

  ficlips.com

Химиялық формулалар — Студент үшін

Коваленттік заттардың химиялық формулаларын шартты катиондар мен аниондар формулаларына ойша бөлуге болады. Мысалы, РС13 – бір шартты катион Р3+ және үш…

  baribar.kz

Химическая формула — Википедия

Хими́ческая фо́рмула — условное обозначение химического состава и структуры соединений с помощью символов химических элементов, числовых и вспомогательных знаков…

  ru.wikipedia.org

Химиялық формулалар — QazBrand.info — Білімгерлер үшін!

Коваленттік заттардың химиялық формулаларын шартты катиондар мен аниондар формулаларына ойша бөлуге болады. Мысалы, РС13 – бір шартты катион Р3+ және үш…

  qazbrand.info

Химия Пәнінен Формулалар

Химиялық қосылыстардың формуласын құрастырушы.Химия.Электрондық оқулық 7-8 сынып.auel

  lvclip.com

Химия Формулалар Казакша

химия— Created using PowToon — Free sign up at www.powtoon.com/ .

  idclips.com

Формулалар | Химия

Формулалар тақырыбы бойынша тест сұрақтары.

  www.itest.kz

Химиялық формулалар бойынша есептеулер | Пән: химия

Химиялық формулалар бойынша есептеулер. Успейте воспользоваться скидками до 60% на курсы «Инфоурок».

  infourok.ru

q.ent-2014.kz

Химиялық формулалар бойынша есептеулер » Білімділер порталы

Сабақтың тақырыбы: Химиялық формулалар бойынша есептеулер
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың «валенттілік» ұғымын тексеру және химиялық формула арқылы элементті қосылыстардың валенттілігін және валенттілік бойынша формула құру біліктігін, химиялық формула бойынша есептер шығаруға қалыптастыру.
Дамытушылық: Элементтердің таңбаларын, валенттілікті қолданып, химиялық формула жазу және есептер шығару дағдысын дамыту, логикалық есептер шығаруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өзгені тыңдап, өз ойын еркін айтуға, өзара көмегін қалыптастыра отырып өз біліміне ғана емес, өзге оқушының да біліміне жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру, өзін — өзі басқаруға тәрбиелеу.
Түрі: саяхат сабақ
Әдісі: деңгейлік тапсырмалар,
Типі: бекіту сабағы
Пәнаралық байланысы: биология, медицина.
Көрнекілігі: слайдтар жинағы, периодтық кесте, дидактикалық үлестірмелер, жетондар.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру, топқа бөлу, саяхат сабақтың жоспарымен таныстыру.
ІІ. Саяхаттың барысы:
І. Саяхатқа шығуға дайындық (оқушыларға саяхатқа шығу үшін бойынша әр қатарға 10 сұрақ беріледі).

1 топқа:
1. Химия пәні нені зерттейді? (заттардың қасиеттерін, басқа заттарға айналып түрленуін қарастырады.)
2. Заттар дегеніміз не? (заттар — денелерді құраушылар.)
3. Физикалық құбылыс дегеніміз не? (дене ретіндегі агрегаттық күйі ғана өзгеріске ұшырап, зат ретіндегі табиғаты өзгеріссіз қалады)
4. Химиялық реакция дегеніміз не? (бастапқы алынған заттың құрамы өзгеріп, жаңа заттар түзілуі.)
5. Молекула дегеніміз не? (молекула — заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі)
6. Күрделі заттар дегеніміз не? (екі немесе одан да көп атом түрлері болатын заттар күрделі заттар деп аталады).
7. Химиялық қосылыс дегеніміз не? (жай және күрделі заттар — химиялық қосылыс деп аталады).

2 — топқа:
1. Химияның басты міндеттері? (заттардың қасиетін зерттеу, адам игіліне жұмсау, ауыл шаруашылығында, өнеркәсіптерде қолдану мүмкіндігін анықтау).
2. Құрамына кіретін заттардың бөлшектері микроскоп арқылы да көрінбейтін қоспа қалай аталады? (Біртекті)
3. Заттардың агрегаттық күйлері? (Сұйық, газ, қатты)
4. Қоспалар дегеніміз не? (қоспа екі немесе одан да көп заттардан тұрады).
5. Химиялық реакцияның белгілері? (тұнбаның түзілуі, еруі, газдың бөлінуі, жарық, жылу бөлінуі, иістің шығуы, түсінің өзгеруі).
6. Жай заттар дегеніміз не? (Заттың құрамына бір ғана атом түрі кіреді).
7. Химиялық элемент дегеніміз не? (заттың құрам бөлігі, жекелеген атомның бір түрі).

3 топқа:
1. Химиялық формула нені көрсетеді? (заттардың құрамын).
2. Валенттілік дегеніміз не? (химиялық элемент атомының басқа химиялық элемент атомдарының белгілі бір санын өзіне қосып алу қабілеті).
3. Салыстырмалы молекулалық масса? ( берілген зат молекуласының массасы көміртек атомы массасының 1/12 бөлігінен неше есе ауыр екенін білдіреді).
4. Салыстырмалы атомдық масса? (берілген элементтің массасы, көміртек атомы массасының 1/12 бөлігінен неше есе ауыр екенін көрсететін сан).
5. Оттегінің салыстырмалы атомдық массасы? 16
6. Химиялық формула дегеніміз не? (заттың құрамын химиялық элемент таңбалары және индекстері көмегімен шартты түрде бейнелеу).
7. Химиялық формуладағы индекс нені көрсетеді? (заттың құрамындағы элементтердің атом санын көрсетеді).

ІІ. «Менделевий» жазығы
І кезең «Бой сергіту» сұрақтары (3 топқа 2 сұрақтан беріліп оларды талдауға уақыт бөлінеді. Әр топтан бір өкіл жауап береді, ал бәсекелес топ дұрыстығын үлгі бойынша қадағалап отырады. Сұрақтарға ең дұрыс жауап берген топ ұтады.).

1. Бұл элементтің ең көп концентрациясы көздің қарашығында жинақталған. Рет саны 56, валенттілігі ІІ. Осы элементтің атын, таңбасын, салыстырмалы атомдық массасын, валенттігін ата. (барий — Ва, 137, 33).

2. Солтүстік орхидеясы осы элементке бай топырақта өседі. Салыстырмалы атомдық массасы 40 — қа тең. Элементтің атын, таңбасын, рет санын, валенттігін көрсет. (кальций — Са, 20 — ІІ).

3. Бұл элемент жетіспеген жағдайда өсімдіктің бойы өспейді, жемісінің жетілуі тежеледі. Рет саны 15 тең. Элементтің атын, таңбасын, салыстырмалы атомдық массасын, валенттігін көрсет. (фосфор — Р — пэ — 15 — ІІІ, V ).

4. Райхан гүлінің қызғылт гүл күлтешесі бұл элемент көп болған жағдайда көкке, тіпті қара түске боялуы мүмкін. Салыстырмалы атомдық массасы 63, 5 — ке тең. Элементтің атын, рет санын, таңбасын, валенттігін көрсет. (мыс — Cu — купрум — 29 — I, II)

5. Бұл элемент тілдің сілекей безінде жинақталған. Салыстырмалы атомдық массасы 119 — ға тең. Элементтің атын, таңбасын, рет санын, валенттігін көрсет. (қалайы — Pb — 50 — II, IV)

6. Ағзадағы қанға қызыл түс береді, гемоглобиннің құрамына кіреді. Рет санын 26 — ға тең. Элементтің атын, таңбасын, салыстырмалы атомдық массасы, валенттігін көрсет. (темір — Fe — 56 — ІІ, ІІІ)

ІІІ. «Формулалар». Деңгейлік тапсырмалар.

А деңгейі: 1 баллдық.
1) Валенттіліктеріне байланысты әр қатардағы бір «артық» элементті көрсетіңдер:
K, Na, Mg, H, Li
Ca, O, Ba, Al, Zn
Cu, O, C, Fe, P
2) Қателерді түзе:
Mg2S2 __ Mg2S —— Na2S ____———— NaO _Na2O _
AlO3 __ Al2O3_ ——— Ph3 __ Ph4__—— Fe2O __ Fe2O3

3) Химиялық формулаларды жаз:
Азоттың екі атомынан тұратын оның бір молекуласы __N2_______
Мыстың бір атомы мен оттектің бір атомынан тұратын мыс оксидінің екі молекуласы ___2CuO___________________
Алюминийдің екі атомы мен оттектің үш атомынан тұратын алюминий оксидінің молекулалық формуласы__ Al2O3________

2 балдық:
1) Күрделі зат Mn2O7 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. Ж: Mn — 49, 5%, О — 50, 4%.
2) «Калий — марганец — о — төрт» — қосылысының формуласын жазып, салыстырмалы молекулалық массасын тап. Ж: 158
3) Күкірт қышқылының формуласына h3SO4 сай элементтердің массалық қатынастарын есептеп шығарыңдар. Ж: 1: 16: 32

3 балдық: Химиялық қосылыстардың формуласын анықтау:
1. Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% — стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% күкірт болса, молекулалық формуласы қандай? Ж: 1: 4: 1

2. Сізді құмырсқа шаққанда шаққан жеріңіз құмырсқадан бөлінетін қышқылдың әсерінен ашиды. Ол қышқылдың құрамында: 26, 09% — көміртегі, 4, 35% — сутегі, 96, 50% — оттегі бар болса, қышқылдың формуласы қандай?
1: 2: 3
3. «Барий ботқасы» деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% барий, 13, 73% — күкірт, 27, 47% — оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай? Ж: 1: 1: 4

ІV. «Шыңды бағындыр».
Мәтін — 1.
Ас тұзы NaCl адам және жануар ағзасындағы негізгі құрам бөлігі. Ересек адамның денесінде 200г. NaCl тұз болады, оның 45г қанда ериді. Тұз ағза мен ұлпаны құрайтын жасуша қызметін қалыптандырады. Адам тәулігіне 5 — 6 грамдай ас тұзын пайдаланса, жеткілікті. Тұз жетіспесе немесе күнделікті мөлшерден артып кетсе ағзаға зиянын тигізеді. артериалдық қысымның көтерілуіне әкеледі.
№1. Тұздың салыстырмалы молекулалық массасын есепте. Ж: 58, 5
№2. Тұздың қандағы массалық үлесін есепте. Ж: 22, 5%
№3. 5г NaCl тұзбен бірге ағзаға түскендегі натрийдің массасын есепте.
Ж: 1, 9г
Мәтін — 2.
Су дене температурасын тұрақтандырады, азық, қалдық, оттегіні тасымалдайды, бүйрек және бауырдағы қалдықтарды (шлак) тазалайды.
Денеде болатын күніне 2 — 4 литр су шығынының орнын қайта толтырып отыру қажет. Адам ағзасында орташа есеппен алғанда 15 — 20% – нәруыз, 0, 6% – көмірсу, 19% – май, 5, 8% – минералды тұз және 60% су болатыны есептелген.
Қанның 83 пайызы, бұлшық еттердің 75 пайызы, мидың 74 пайызы, сүйектердің 22 пайызы судан тұрады. Денеде 20 пайыз су жетіспеушілігінің болуы өте қауіпті және ол өлімге дейін жетелейді.
№1. Судың салыстырмалы молекулалық массасын есепте. Ж: 18
№2. Құрамындағы элементтердің массалық үлестерін есепте. Ж: 11, 1%, 88, 8%
№3.. Ересек адамның 70кг салмағында 60% су болса, судың массасы қандай болады? Ж: 42л

V. Қорытынды.
1. Бағалау.
2. Бүгінгі сабақта не білдіңдер?
3. Не қиын болды?
4. Не қызық болды?
VІ. Үй жағалауы. Үй тапсырмасы.

Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.

bilimdiler.kz

Химиялы? формулалар бойынша есептеулер — химия, уроки

Саба?ты? та?ырыбы:  Химиялы? формула бойынша есептеулер.

Саба?ты? ма?саты:

 Білімділік: Затты? санды? ж?не сапалы? ??рамын білдіретін химиялы? формула жайлы білімді ?алыптастыру.

Дамытушылы?: Затты? Мr,к?рделі зат ??рамында?ы элементті? массалы? ?лесін табуды есептер шы?ара отырып  ?йрету ж?не логикалы? ойлау ?абілетін дамыту.

Т?рбиелік:  ?з еркімен ж?мыс жасау?а, ойын жеткізе білуге т?рбиелеу.

Саба?ты? т?рі: білімді ж?йелеу саба?ы.

?діс-т?сілдері: есептер шы?ару.

Саба? барысы: ?йымдастыру кезе?і.

Сыныпты топ?а пазлы ар?ылы б?лу.

1.      «Пресс-конференция» т?рінде жа?а саба?ты? мазм?нын ашу 

2.      ?жымды? ж?мыс. ?р топ?а жекеленген тапсырмалар беру ар?ылы флипчарт толтыру.

І топ: «Фишбоун» стратегиясы

ІІ топ : «3D формат» ?дісі

ІІІ топ : «Академиялы? дау-дамай» ?дісі

Жа?а саба? пен ?й тапсырмасын бекіту.

3.      ?абілеті т?мен о?ушылармен ж?мыс. Таблицаны толтыру:

Формулалар

4h3

3Ch5

3FeCI3

2h4PO4

Коэффициенттер

Индекстер

?р атомны? жалпы саны.

4. Жа?а саба? бойынша анализ жасау ар?ылы есептеулер ж?ргізу: О?ушылар?а белгілі заттарды? химиялы? формуласын ж?не сол ар?ылы салыстырмалы молекулалы? массасын, к?рделі затта?ы ?р элементті? массалы? ?лесін табу?а есептер шы?арып ?йрету.

 1. Затты? формуласы бойынша салыстырмалы молекулалы? массасын есептеу.

Мr(h3O)  = 2Ar(H) + 1Ar(O)= 2•1+16=18

 2. К?рделі зат ??рамында?ы элементтерді? массалы? ?атынастарын есептеу.

1-есеп: Алюминий гидроксидіндегі А1(ОН)3 алюминий, оттек ж?не сутек атомдары  массаларыны?  ?атынасын есепте?дер.Шешуі: ?р элементті? атом санын оны? салыстырмалы атомды? массасына к?бейтіп алюминий, от- тек, сутек массаларыны? ?атынастарын тауып, сосын ?ыс?артамыз:

m(А1) ? m(О) : m(Н) = Ar(А1) : 3Аг(O) : 3Ar(Н) = 27 : 48 : 3 = 9?16:1 =15

Жауабы: Алюминий гидроксидіні? ??рамында?ы алюминий, оттек, сутек атомдары массаларыны? ?атынасы:  m(AI) : m (H) : m(O) = 9 : 16 : 1.

  К?рделі зат ??рамында?ы элементтерді? массалы? ?лестерін есептеу

2-есеп: Алюминий  гидроксиді А1(ОН)3  ??рамында?ы элементтерді? массалы? ?лестерін есепте?дер. Есепті екі т?сілмен шы?ару?а болады:

1)         массалы? ?лесті? дайын формуласын пайдалану;

2)         пропорция ар?ылы.

2) Оттекті? массалы? ?лесін у деп пропорция ??рамыз:    

   78 — 100 %,

   3 •16 – у         

3) Сутекті? массалы? ?лесін z десек:       78 — 100 %,

                                                                       3 • 1- z                     

  Жауабы. ω(АІ) = 34,6%, ω(0) = 61,5%, ω(Н) =  3,9%.

5.  О?улы?пен ж?мыс : № 1,2.  

6. «SMS хабарлама»     ?р топ?а та?ырып?а сай есптер беру

І.?арапайым те?із жануары те?із атыны? ?а??а с?йегі ??рамында 47, 83% – стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% к?кірт болса, молекулалы? формуласы ?андай?
ІІ. Сізді ??мырс?а ша??анда ша??ан жері?із ??мырс?адан б?лінетін ?ыш?ылды? ?серінен ашиды. Ол ?ыш?ылды? ??рамында: 26, 09% – к?міртегі, 4, 35% – сутегі, 96, 50% – оттегі бар болса, ?ыш?ылды? формуласы ?андай?

ІІІ.“Барий бот?асы” деп аталатын ас?азанды рентген ар?ылы тексеруде жегізетін препаратты? ??рамында 58, 80% барий, 13, 73% – к?кірт, 27, 47% – оттегі болатыны белгілі болса, формуласы ?андай?

Санды? ??рамы:

келісемін

келіспеймін

 5h3O

10 молекула су

?андай элементтен ??рал?ан

H, O

Затты? типі

жай

?осылыс т?рі

оксид

Сапалы? ??рамы:

Молярлы? массасы

18г/моль

Зат м?лшері 

? (h3O)=11моль

Зат массасы m=M× ? 

90г

Элементтерді? массалы? ?лестері (W)

W(H)= ×100% =11% W(O)= ×100%=98%

Элементтерді? массалы? ?атынасы m(H):m(O)

1:8

7. Кері байланыс: «Мейрамхана жатты?уы»

8. ?йге тапсырма : №3,§ 11

Ба?алау

Просмотр содержимого документа
«Химиялы? формулалар бойынша есептеулер»

Сабақтың тақырыбы:  Химиялық формула бойынша есептеулер.

Сабақтың мақсаты:

 Білімділік: Заттың сандық және сапалық құрамын білдіретін химиялық формула жайлы білімді қалыптастыру.

Дамытушылық: Заттың Мr,күрделі зат құрамындағы элементтің массалық үлесін табуды есептер шығара отырып  үйрету және логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік:  Өз еркімен жұмыс жасауға, ойын жеткізе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: білімді жүйелеу сабағы.

Әдіс-тәсілдері: есептер шығару.

Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныпты топқа пазлы арқылы бөлу.

1.      «Пресс-конференция» түрінде жаңа сабақтың мазмұнын ашу 

2.      Ұжымдық жұмыс. Әр топқа жекеленген тапсырмалар беру арқылы флипчарт толтыру.

І топ: «Фишбоун» стратегиясы

ІІ топ : «3D формат» әдісі

ІІІ топ : «Академиялық дау-дамай» әдісі

Жаңа сабақ пен үй тапсырмасын бекіту.

3.      Қабілеті төмен оқушылармен жұмыс. Таблицаны толтыру:

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

4. Жаңа сабақ бойынша анализ жасау арқылы есептеулер жүргізу: Оқушыларға белгілі заттардың химиялық формуласын және сол арқылы салыстырмалы молекулалық массасын, күрделі заттағы әр элементтің массалық үлесін табуға есептер шығарып үйрету.

 1. Заттың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу.

Мr(H2O)  = 2Ar(H) + 1Ar(O)= 2•1+16=18

2. Күрделі зат құрамындағы элементтердің массалық қатынастарын есептеу.

1-есеп: Алюминий гидроксидіндегі А1(ОН)3 алюминий, оттек және сутек атомдары  массаларының  қатынасын есептеңдер.Шешуі: Әр элементтің атом санын оның салыстырмалы атомдық массасына көбейтіп алюминий, от- тек, сутек массаларының қатынастарын тауып, сосын қысқартамыз:

m(А1) ׃ m(О) : m(Н) = Ar(А1) : 3Аг(O) : 3Ar(Н) = 27 : 48 : 3 = 9׃16:1 =15

Жауабы: Алюминий гидроксидінің қүрамындағы алюминий, оттек, сутек атомдары массаларының қатынасы:  m(AI) : m (H) : m(O) = 9 : 16 : 1.

  Күрделі зат құрамындағы элементтердің массалық үлестерін есептеу

2-есеп: Алюминий  гидроксиді А1(ОН)3  құрамындағы элементтердің массалық үлестерін есептеңдер. Есепті екі тәсілмен шығаруға болады:

1)         массалық үлестің дайын формуласын пайдалану;

2)         пропорция арқылы.

2) Оттектің массалық үлесін у деп пропорция қүрамыз:    

   78 — 100 %,

   3 •16 – у         

3) Сутектің массалық үлесін z десек:       78 — 100 %,

                                                                       3 • 1- z                     

  Жауабы. ω(АІ) = 34,6%, ω(0) = 61,5%, ω(Н) =  3,9%.

5. Оқулықпен жұмыс : № 1,2.  

6. «SMS хабарлама»     Әр топқа тақырыпқа сай есптер беру

І.Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% – стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% күкірт болса, молекулалық формуласы қандай?
ІІ. Сізді құмырсқа шаққанда шаққан жеріңіз құмырсқадан бөлінетін қышқылдың әсерінен ашиды. Ол қышқылдың құрамында: 26, 09% – көміртегі, 4, 35% – сутегі, 96, 50% – оттегі бар болса, қышқылдың формуласы қандай?

ІІІ.“Барий ботқасы” деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% барий, 13, 73% – күкірт, 27, 47% – оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай?

Сандық құрамы:

келісемін

келіспеймін

5H2O

10 молекула су

Қандай элементтен құралған

H, O

Заттың типі

жай

Қосылыс түрі

оксид

Сапалық құрамы:

Молярлық массасы

18г/моль

Зат мөлшері 

ʋ (H2O)=11моль

Зат массасы m=M× ʋ 

90г

Элементтердің массалық үлестері (W)

W(H)=×100% =11% W(O)=×100%=98%

Элементтердің массалық қатынасы m(H):m(O)

1:8

7. Кері байланыс: «Мейрамхана жаттығуы»

8 . Үйге тапсырма : №3,§ 11

Бағалау

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

Формулалар

4H2

3CH4

3FeCI3

2H3PO4

Коэффициенттер

 

 

 

 

Индекстер

 

 

 

 

Әр атомның жалпы саны.

 

 

 

 

Атырау облысы

Құрманғазы ауданы

Еңбекші жалпы орта мектебі

Ашық сабақ

Тақырыбы: Химиялық формулалар бойынша элементтердің массалық үлесін табуға арналған есептеулер

Пәні : Химия

Сыныбы : 8 «А»

Мұғалімі : Искакова Алия Қайнетоллақызы

2015 жыл 22 желтоқсан

Жұмекен ауылы

kopilkaurokov.ru

Author: alexxlab

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *